Piaskowanie
Piaskowanie jest jedną z metod obróbki strumieniowo-ściernej, będącą bardzo popularną i skuteczną metodą oczyszczania elementów stalowych, drewnianych czy budowlanych. Polega ono na wprowadzeniu materiału ściernego do strumienia sprężonego powietrza, a następnie skierowanie go na czyszczony fragment. Uderza on z dużą prędkością i rozbija się o powierzchnię, usuwając z niej rdzę, śniedź, osad, próchnicę i innego rodzaju zanieczyszczenia. W niektórych sytuacja piaskowanie stosowane jest w celu zmiany kształtu powierzchni.
W celu sprawnego i skutecznego przeprowadzonego procesu należy właściwie dopasować wszystkie części zestawu, co pozwoli na uzyskanie zadowalającego efektu końcowego. Istotne jest dobranie odpowiedniego kompresora i jego wydajności wylotowej oraz rodzaju i granulacji ścierniwa, a także średnic dysz dostosowanych do rodzaju powierzchni.
Z jakich etapów składa się piaskowanie?
Piaskowanie nie należy do łatwych zadań, dlatego też warto je powierzyć wyspecjalizowanej firmie, gdyż niedostosowanie się do określonych zaleceń grozi nawet bardzo poważnymi urazami.
Sam proces piaskowania powinien odbywać się w trzech etapach:
- pierwszy polega na usunięciu z powierzchni wszelkich zanieczyszczeń oraz znajdujących się na niej powłok,
- drugi ma na celu ujednolicenie powierzchni, czyli sprawienie, by była równa i estetyczna,
- w trzecim nadawana jest odpowiednia chropowatość, umożliwiająca wykonanie dalszych czynności, takich jak na przykład malowanie lub lakierowanie.
Jeśli piaskowanie odbywa się metodą na mokro, po każdym wykonanym etapie powierzchnia musi dokładnie wyschnąć przed kolejną czynnością.